Лом

Латиші поласилися на український брухт . Dsnews

17.08.2015

Латиші поласилися на український брухт

Київська «КВВ груп» купує латвійський металургійний завод Liepаjas metalurgs

минулого тижня адміністратор латвійського метзаводу Liepаjas metalurgs Харальд Велмерс оголосив про виборі київської «КВВ груп», що входить в трійку найбільших на ринку металобрухту в Україні, в якості інвестора підприємства. Компанія запропонувала купити основне виробництво заводу за 107 млн євро. Майже всі гроші підуть на виплату його боргів, основна частина яких припадає на уряд Латвії. У 2013 р. тодішні акціонери Liepаjas metalurgs Сергій Захар’їн, Ілля Сегал і Кіров Ліпман звернулися за допомогою до уряду і після відмови запустили процес банкрутства. В листопаді 2013 р. після безуспішних пошуків інвестора для зупиненого заводу, суд визнав його неплатоспроможним.

Крім «КВВ груп», на проблемне підприємство претендувала люксембурзька United Group, що належить російському бізнесменові Ігорю Шамису. «Пропозиції двох інвесторів були майже рівнозначні за ціною, але в даній ситуації для нас були важливі також умови оплати та забезпечення виконання зобов’язань перед кредиторами. Тим більше це відкладений платіж. Запропонована покупцем ціна покриває значну частину кредиторських вимог. Також «КВВ груп» в ході переговорів дала чіткі обіцянки про поновлення діяльності заводу», — сказав Харальд Велмерс. Керівник компанії-консультанта щодо цієї операції Prudentia Карліс Крастіньш уточнив, що українська група виплатить обіцяну суму протягом 10 років після сплати «значного першого внеску».

Навіщо «КВВ груп» непрацюючий завод в Прибалтиці з боргами на суму 200 млн євро? Відповідь на це питання потрібно шукати в історії компанії. Вона була створена на початку минулого десятиліття в Севастополі підприємцями Валерієм Кришталем і Євгеном Казьминым і спочатку називалася КВВМПУ. Через кілька років бізнесменам вдалося домовитися про співпрацю з Маріупольським меткомбінатом ім. Ілліча і стати його основним постачальником металобрухту. Після того як в 2010 р. ММК був викуплений групою «Метінвест» Ріната Ахметова і Вадима Новинського, брухт на нього став поставляти «Метінвест-ресурс». «КВВ груп» в той момент залишилася без свого головного, надійного і постійного покупця», — повідомив «ДМ » представник компанії.

Що зробили в цій ситуації Кришталь і Казьмін? Вони перенесли головний офіс в Київ, налагодили щільну роботу з меткомбінатом «Запоріжсталь» і почали скуповувати брухтозаготівельні компанії по всій Україні. «Волиньвтормет», костянтинівський «Втормет» і «Полтававтормет» були викуплені у «Метінвесту». Скуповувалися і підприємства збанкрутілої російської групи МАІР. В результаті потужності по збору брухту «КВВ груп» до 2013 р. перевищили 250 тис. т — третій показник після донецького «Укр Мета», близького до Олександра Януковича, і «Євро

«КВВ груп» дістанеться завод, який здатний випускати 850 тис. т арматури і отримувати більше 400 млн євро доходів щорічно. Однак для його запуску необхідно налагодити експорт брухту з України в Прибалтику

Фінанс ЛТД», яку контролює виходець з Ірану Алі Мохаммад Хані Омран.

У різні роки «КВВ груп» пробувала поставляти лом на комбінат «Арселорміттал Кривий Ріг», а також Донецький електрометалургійний завод і в минулому році навіть брала участь в переговорах з купівлі останнього у російської групи «Мечел». Але в цьому році для збирачів брухту знову настали важкі часи. Після початку АТО на захоплених терористами територіях зупинилися металургійні підприємства («Донецьксталь», Донецький електрометалургійний завод, Єнакіївський метзавод, Алчевський меткомбінат). Продовжили роботу в Донбасі лише маріупольські комбінати «Метінвесту» («Азовсталь» і ММК ім. Ілліча), які майже на чверть скоротили виплавку сталі. «Попит на брухт падає. У січні-серпні 2013 року було зібрано 3,737 млн т, а в січні-серпні 2014 року — 3,131 млн. Але тут ще буде падіння до кінця року велика, так що розрив збільшиться», — відзначає начальник відділу маркетингу ДП «Укрпромзовнішекспертиза» Юрій Добровольський. В цілому в 2014 р. споживання брухту скоротиться на 600-700 тис. т.

Вихід для збирачів був би в експорті надлишків брухту, тим більше що з обвалом курсу гривні це стало надприбутковим заняттям. Тонна брухту на експорт на умовах FOB в перерахунку на гривню коштує зараз 4160 грн. а в Україні — всього 2900 грн. Але тут все впирається в експортні квоти. «В червні 2013 року комісія Мінекономіки засідала і виділила квоти на експорт 1,12 млн т брухту. Ці дозволи діяли до червня 2014 року. Нових засідань з тих пір не було і досі не оголошено. Незрозуміло, коли і який обсяг квот виділять і як вони будуть розподілені», — говорить Добровольський.

Таким чином, «КВВ груп» пішла на ризик, оскільки їй не вдасться повністю завантажити потужності латвійського заводу, не налагодивши на нього експорт металобрухту з України, необхідного для виплавки сталі. Втім, в цьому допомогти компанії цілком можуть латвійські влади. Якщо інвестору Liepаjas metalurgs вдасться заручитися їх підтримкою і задіяти їх для тиску на українських чиновників, вони можуть піти назустріч експортерам брухту, знявши бар’єри на шляху цієї сировини в Прибалтику.

Короткий опис статті: лом

Джерело: Латиші поласилися на український брухт | Dsnews

Також ви можете прочитати