Різне

Мідь в організмі: роль, нестача міді, мідь в продуктах

26.08.2015

Мідь в організмі: роль, нестача міді, мідь в продуктах

Мідь – це елемент, з яким люди познайомилися раніше, ніж з іншими – якщо не вважати золота. Адже ми пам’ятаємо з підручників історії, що люди в давні часи намагалися робити знаряддя праці із золота, а потім з міді, і виявили, що обробляти мідь набагато простіше.

мідь зустрічається В природі як в чистому вигляді, так і в складі різних руд. Ще тисячі років тому виплавляли мідь на Кіпрі – там були мідні рудники. Вважається, що назва міді – Cuprum – походить саме від назви острова.

Для організму людини мідь є одним з найбільш важливих речовин, і належить до незамінних мікроелементів. В організмі мідь концентрується в кістках і м’язах, мозку, крові, нирках та печінці. Не дивно, що при її нестачі порушується робота всіх життєво важливих органів.

Мідь в продуктах

Багато міді в горіхах, сирому яєчному жовтку, печінці, бобових, злаках, кисломолочних продуктах, овочах, фруктах і ягодах. Мідь є у свіжому м’ясі тварин, рибі, морепродуктах, пророслої пшениці, сої, житньому хлібі, спаржі, картоплі і травах: кропі, лапчатке прямостоячого, марене красильної, сухоцвіту, листах чайного куща, лобелії роздутою. Питна вода теж містить мідь – приблизно 1 мг на літр.

Зазвичай тієї міді, яка потрапляє в організм людини з продуктами харчування, буває цілком достатньо, так що нестача міді найчастіше зумовлена природними особливостями або порушенням обмінних процесів.

Вчені вважають, що людям з темним волоссям потрібно більше міді, ніж світловолосим, тому що мідь необхідна для підтримки фарбування волосся. Нестача міді проявляється ранньою сивиною, тому темноволосим людям слід намагатися включати в раціон більше продуктів, в яких її міститься багато.

Роль міді в організмі, нестача міді

Роль міді в організмі величезна. Насамперед, вона бере активну участь у побудові багатьох необхідних нам білків і ферментів, а також у процесах росту і розвитку клітин і тканин. Мідь необхідна для нормального процесу кровотворення і роботи імунної системи.

Без міді організму важко і навіть неможливо перетворювати залізо в гемоглобін; амінокислота тирозин, яка є одним з основних факторів, що відповідають за колір шкіри і волосся, теж без міді не може повною мірою використовуватися організмом.

Що стосується процесу кровотворення, мідь, будучи частиною ферментів, що синтезують еритроцити і лейкоцити, для нього дійсно необхідна.

Також вона виконує функцію постачання клітин усіма речовинами, необхідними для нормального обміну: саме мідь транспортує залізо з печінки туди, куди потрібно, підтримуючи склад крові і нормальний стан всіх органів і тканин. Якщо міді не вистачить, переносити залізо буде нікому, і воно залишиться лежати там, де накопичилося – а це загрожує серйозними наслідками.

Беручи участь в синтезі колагену, необхідного для утворення білкового каркаса скелетних кісток, мідь робить здоровими і міцними наші кістки. Людям, що мають крихкі кістки і схильним до переломів, часто буває достатньо ввести в раціон харчування добавки з міддю – і переломи припиняються, так як перестають вимиватися мінерали, зміцнюється кісткова тканина, запобігається розвиток остеопорозу.

Завдяки міді наші кровоносні судини приймають правильну форму, довго залишаючись міцними і еластичними. Мідь сприяє утворенню еластину – сполучної тканини, що утворить внутрішній шар, що виконує функцію каркаса судин.

Разом з аскорбіновою кислотою мідь підтримує імунну систему в активному стані, допомагаючи їй захищати організм від інфекцій; ферменти, що відповідають за захист організму від вільних радикалів, теж містять у своєму складі мідь.

Особливо потрібна мідь для підтримання структури ферменту супероксиддисмутази, що володіє потужним антиоксидантним дією. Цей фермент відіграє не останню роль у попередженні передчасного старіння шкіри – відповідає за цілісність клітин, тому він часто входить до складу найбільш ефективних антивікових косметичних засобів.

Пружність і еластичність шкіри підтримується з допомогою колагену – в його складі теж є мідь.

Мідь стимулює активність гормонів гіпофіза і підтримує в нормі роботу ендокринної системи. Так, білки та вуглеводи у присутності міді засвоюються краще, а активність інсуліну підвищується.

Покращуючи роботу залоз внутрішньої секреції, сприяючи виробленню необхідних ферментів і соків, мідь нормалізує процес травлення і захищає травну систему від пошкоджень і запалень.

Деякі фахівці відзначають, що мідь може запобігти виникненню виразки шлунка при тривалому прийомі аспірину, який призначається лікарями для лікування різних захворювань. Якщо хворий разом з аспірином буде приймати мідь, виразкова хвороба не виникне: мідь зупиняє запалення і швидко загоює утворюються виразки.

Без міді не може нормально формуватися мозок і нервова система – мідь є основним компонентом мієлінових оболонок, без яких нервові волокна не можуть проводити імпульси, а потім просто руйнуються.

Дуже цікаві відомості про лікувальні властивості міді, які використовуються з давніх часів. Гален і Авіценна вважав мідь лікарським засобом, і саме з цієї точки зору описували її властивості у своїх наукових працях; Аристотель лягав спати, тримаючи в руці мідний кулька; єгипетська цариця Клеопатра, відома не тільки своєю красою, але і знання в науках, замість срібних і золотих браслетів носила мідні, розуміючи, що вони допомагають їй зберегти здоров’я і красу.

Воїни античних армій мали набагато більше шансів виграти битву, якщо були одягнені в мідні обладунки: вони довше не втомлювалися, а їхні рани не гноїлися і швидко гоїлися.

Кочівники, використовуючи мідний посуд, оберігали себе від харчових отруєнь і інфекцій, а цигани ще й на голові носили мідні обручі, щоб захиститися від вірусів і бактерій, хоч і не знали про їх існування.

Про здібності міді знищувати збудників захворювань красномовно говорить історія: у часи епідемій чуми і холери люди, які працюють і живуть на мідних рудниках, а пізніше на мідних заводах, залишалися здоровими, тоді як навколо все вмирали тисячами. Напевно, з цих міркувань у лікарнях дверні ручки раніше робили мідними – так можна було зменшити ймовірність поширення інфекції.

У Росії міддю лікували удари і переломи, артрити і радикуліти. Ковалі, постійно отримують навантаження на суглоби і хребет, не хворіли радикулітами, тому що підперізувались мідним дротом. При болях у суглобах пальців носили мідні кільця: болі зменшувалися, і поверталася рухливість; при епілепсії хворим давали в руки мідні кульки, кільця, монети. Дивовижний і оригінальний метод лікування лихоманки застосовувався з XVIII століття. Мідний катерининський п’ятак раскаляли і кидали в гарячу воду, якої потім поїли хворого – у безлічі випадків лихоманка відступала.

Щоб задовольняти потреба в міді, людині досить просто різноманітно харчуватися. Дорослій людині достатньо 2 мг міді на день, а з їжею зазвичай попадає в 2-3 рази більше – якщо правильне харчування. Засвоюється, як правило, тільки третя частина всієї потрапляє в організм міді, так що ні дефіциту, ні надлишку спостерігатися не повинно. Надлишок міді – взагалі явище рідкісне, за винятком деяких захворювань, що провокують її накопичення.

Дефіцит теж рідкісний, однак сьогодні нестача міді спостерігається частіше, ніж у попередні часи. Справа в тому, що раніше в грунт не вносили в таких кількостях азотисті добрива, утворюють аміак, здатний «забирати» мідь з грунту. До того ж азотисті добрива не тільки позбавляють нас міді, але і часто утворюють нітрати, відомі своїм негативним впливом на здоров’я.

Вегетаріанство і різні дієти теж можуть зменшувати кількість міді в організмі. Це призводить до зниження рівня гемоглобіну в крові, і таким захворюванням, як аритмія, ішемія, нервово-психічні розлади і безпліддя.

Недолік міді також призводить до затримки росту, розвитку анемії, втрати ваги, накопиченню холестерину, атрофія серцевого м’яза, остеопорозу, шкірних захворювань, втрати волосся, стомлюваності та частих інфекцій.

При хронічному дефіциті може виникнути найнебезпечніше захворювання – аневризма, що характеризується розширенням і випинанням стінок великих кровоносних судин. Виникає також варикозне розширення вен, шкіра рано вкривається зморшками, а волосся сивіє.

Додатково мідь призначається при різних хронічних захворюваннях, наприклад, анемії і запаленнях, фізичних навантаженнях, а також в цілях профілактики.

При нестачі міді слід відмовитися від вживання чорного чаю, не приймати великі дози препаратів заліза, цинку і аскорбінової кислоти. У цьому випадку лікарі повинні докладно пояснювати, як харчуватися і що приймати, так що не соромтеся їх розпитувати.

Гатауліна Галина

для жіночого журналу InFlora.ru

При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий онлайн журнал InFlora.ru обов’язкова

Короткий опис статті: мідь ціна Для організму людини мідь є одним з найбільш важливих речовин, і належить до незамінних мікроелементів. В організмі мідь концентрується в кістках і м’язах, мозку, крові, нирках та печінці. Не дивно, що при її нестачі порушується робота всіх життєво важливих органів… мідь в організмі мідь в продуктах роль міді нестача міді

Джерело: Мідь в організмі: роль, нестача міді, мідь в продуктах

Також ви можете прочитати