Здача металобрухту

Пошук і збір металобрухту: де шукати і як знайти металобрухт, як

22.08.2015

Пошук і збір металобрухту: де шукати і як знайти металобрухт, як збирати і куди здавати

Відомо, що збір металобрухту є хорошою підмогою у поповненні сімейного бюджету. Ціни на металобрухт ростуть рік від року, до того ж постійно розширюється асортимент прийнятого металобрухту і знижуються вимоги щодо його обробленні перед здачею на пункт прийому. Та й кількість пунктів прийому металобрухту збільшується.

У даній статті мені хотілося б поділитися своїм трирічним досвідом збору металобрухту. При цьому ми, звичайно, будемо займатися цивілізованим збором, який передбачає повну відсутність криміналу — нічого не крадуть, не розбираються ліфти, не страждає залізниця, не знімаються дроти з ліній електропередач і т. п. Особисто я збираю металобрухт в основному на цілком «офіційних» звалищах, благо їх число навколо нашого селища безперервно зростає. Особливо гарні звалища, розташовані навколо гаражів та будівництв.

Пошук і збір металобрухту — науковий підхід

Я волію комплексний підхід до збору металобрухту. тобто здійснюю збір, оброблення і сортування широкого спектру металів і металовмісних виробів. Зрозуміло, що збирати, наприклад, тільки сталь або мідь, просто не вигідно — треба збирати все, що приймають в пунктах прийому. Крім того, дещо із зібраного металобрухту можна залишити для власного споживання. Наприклад, ліжко куточків я зробив дві теплиці під скло і дуже ними задоволений.

Рис. 1. Найпростіше пристосування для навантаження великогабаритних елементів

металобрухту на вантажівку:

1 — апарелі (лаги) у вигляді міцних дощок;

2 — упор.

Збирачами металобрухту може стати будь-який, що має схильність до цієї нової «професії нашого часу або вимушений зайнятися цим, в общем-то, не дуже престижною справою. Зауважу, що для отримання хороших прибутків треба бути добре технічно озброєним і досить здоровим, адже іноді доводиться, наприклад, завантажувати 100-кілограмову чавунну ванну поодинці. Ще обов’язково знадобляться автомобіль і різак по металу, в якості якого підійде або «болгарка» (точна назва — машина ручна електрична кутова шліфувальна) або газорізання. Я кілька років тому змінив свою легковик на бортовий УАЗ з пробігом близько 100 тис. км і пройшов капремонт. Висока прохідність і простота обслуговування цієї машини дозволяють мені, особливо ранньою весною і пізньою осінню, уникнути конкуренції з боку інших збирачів, яким просто до звалищ в цей час не дістатися. Для полегшення навантаження важких елементів, наприклад, батарей опалення, я завжди вожу з собою в машині дві широкі і товсті дошки (150х50 мм) довжиною 2,6 м, що відповідає довжині кузова УАЗа. На рис. 1 показано апарелі (лаги) для навантаження на машину важких і громіздких елементів брухту, виконані із згаданих за розміром дощок; тут же показані упори, що запобігають випадковому сповзання з дощок кромки борту.

Крім основних засобів, необхідних для збору металобрухту (автомашина і «болгарка»), слід передбачити місце сортування металобрухту за розміром і видом. Для цього підійде, наприклад, великий гараж, але я пристосувався здійснювати подібну сортування на дачній ділянці. Дзижчання «болгарки» не занадто сильно виділяється на тлі стукіт молотків і визжания пив на сусідніх споруджуваних дачах, тому претензій з приводу виробленого мною шуму від сусідів не маю. А щоб накопичився сталевий і чавунний брухт нікому не муляла очі, я зробив метрової висоти загородку розміром 4×4 м, для чого використав сім старих дерев’яних дверей, залишивши прохід шириною приблизно 2 м. В такий широкий прохід легко заносити габаритні елементи металобрухту. Попутно зауважу, що за сучасним вимогам пунктів прийому, найбільші розміри здається металобрухту повинні вписуватися в паралелепіпед зі сторонами 0,5х0,5х1,5 м. Все, що виходить за ці розміри, слід відрізати. Зверху зібраний металобрухт я накриваю чорною поліетиленовою плівкою. Справа в тому, що здавати чорний метал слід взимку при високих закупівельних цінах (про це трохи нижче). Вода, що потрапила на залозки при настанні заморозків, може так «зцементувати» ці залізяки, що доведеться витратити багато сил на розбирання такий смерзшейся купи вторсировини.

Так, забув сказати, що збирача металобрухту потрібно придбати постійний магніт, наприклад, від динаміка. Адже тільки з допомогою магніту можна відрізнити виріб з нержавійки від вироби з кольорових металів, якщо ці вироби, наприклад, покриті фарбою або лаком.

Якщо у вас немає газорезки, а є лише, як у моєму випадку, «болгарка» потужністю 2 кВт, було б непогано придбати переносну електростанцію потужністю 1. 2 кВт. Мені вдалося за невеликі гроші купити списану армійську однокиловаттную електростанцію ВД1 — 230/0, яка справно служить мені всі ці роки. Правда, ще довелося витратитися на другу «болгарку» з відрізним кругом діаметром 125 мм (потужність цієї «болгарки» повинна відповідати потужності наявної переносний електростанції). Таке додаткове обладнання дозволяє на виїзді розрізати негабаритні труби, арматуру, кутники та інше під придатний для перевезення розмір (зазвичай це близько 3 м). По приїзді до місця оброблення всі ці «негабарит» розпилюють вже потужної «болгаркою» на шматки не більше 1,5 м.

до Речі, відрізні круги я купую оптом і не обов’язково нові (вони можуть бути залишками від великих відрізних кругів на наших «блошиних» ринках — так дешевше. На малу «болгарку» я ставлю кола від більш потужної, коли розмір великих кіл стане рівним 125 мм або менше. Посадочні гнізда кіл під обидві «болгарки» однакові і дорівнюють 20 мм, я вибрав такі «болгарки» при покупці.

Збирання і оброблення металобрухту є захоплюючою, але досить-таки важкою і небезпечною роботою. Тому, як і на будь-якому виробництві, треба дотримувати техніку безпеки. При навантаженні без помічників не слід вантажити методом кантовки або надвигом елементи вагою понад 100 кг навіть з використанням згаданих аппарелей. Лаги, звичайно, повинні мати упори (див. рис. 1), автомобіль при навантаженні повинен стояти на «швидкості» на ручнику, що виключає його мимовільне переміщення. При різанні металу обов’язково одягати окуляри, працювати дозволяється тільки в рукавицях. Не слід розбирати незнайомі і закриті кинуті ємності, в яких може виявитися, наприклад, горючий газ, що загрожує вибухом. Мені якось довелося розбирати потужний пневмоклапан (щось на зразок вакуумного підсилювача) від якогось вантажівки. Відпилюю центральний утримує болт, і весь пристрій майже розлітається на кілька частин. Добре, що я, передбачаючи таке, міцно закріпив в лещатах корпус пневмоклапана і встав з безпечної сторони. Виявляється, в пневмоклапане перебувала потужна сталева (товщиною в палець) стиснута пружина — вона розвалила всю конструкцію. Тоді я відбувся поломкою відрізного кола «болгарки» та переляком. І все через якогось одного кілограма алюмінію! З тих пір всі незрозумілі елементи я не розбираю та здаю їх як чорний метал. По звалищах, особливо будівельних, треба ходити у взутті з міцною підошвою (щось на зразок кирзових чобіт), інакше можна серйозно поранити ноги цвяхами, які завжди присутні в таких місцях.

Збір металобрухту — що де міститься?

Тепер трохи про те, що ж все-таки слід збирати і яка ефективність збору металевої вторсировини. Почнемо з найпоширеніших об’єктів збору металобрухту. а закінчимо екзотичними.

Телевізор (ламповий) дає приблизно 1,5 кг міді. Останню містять трансформатори (силовий, кадрової розгортки, звуковий, рядкової розгортки), дросель блоку живлення, відхиляючі котушки і котушки розмагнічування, монтажні дроти. Алюмінію тут дуже мало — близько 100 г (екрани ламп, екрани котушок, молдинг лицьовій панелі).

Телевізор (напівпровідниковий) приносить ще менше міді (близько 0,5 кг). Справа в тому, що всі сучасні зарубіжні та вітчизняні телевізори мають імпульсний блок живлення з дуже маленьким високочастотним трансформатором на фериті. Алюмінію в таких телевізорах практично немає. Зате можуть траплятися досить дорогі конденсатори (див. таблицю).

Радіодеталі, що приймаються як вторсировина, що містять дорогоцінні метали

(станом на кінець 2004 р. С-Петербург, радіоринок «Юнона»)

Короткий опис статті: здача металобрухту Безкоштовно методика збору металобрухту. Покладемо збір металобрухту на наукову основу! металобрухт, пошук, збір, здача

Джерело: Пошук і збір металобрухту: де шукати і як знайти металобрухт, як збирати і куди здавати

Також ви можете прочитати