Мідь ціна

Ціна на мідь . Купуємо брухт кольорових металів в Санкт-Петербурзі.

05.10.2015

Клас-група-сорт по ГОСТ 1639-93
Марка міді або мідного сплаву
Надовго профіцит на міжнародному ринку міді?

Активна скупка міді Китаєм і деяке пожвавлення світової економіки дозволили суттєво піднятися цін на мідь і перевищити планку 6000 доларів за тонну. Збережеться тенденція зростання цін на мідь? Давайте спробуємо розібратися…

Ринок міді в 2008 році

Минулий 2008 рік виявився першим за шість років, який мідь завершила падінням. З початку року червоний метал подешевшав на 53 відсотки. У грудні ціновий мінімум опускався нижче $3000 за тонну, що відповідало рівню березня 2003 року. Негативним фактором, що впливає на вартість металу, в числі інших був постійне зростання запасів на складах LME.

Після отримання позитивних звісток про підтримку промисловості США і новинах про закупівлю міді в Держрезерв КНР ціни пішли вгору. У той час учасники ринку обережно прогнозували зростання вартості міді і вважали, що ціна піде вгору тільки з поліпшенням загальноекономічної ситуації. Експерти помітили, що в періоди минулих спадів у перший посткризовий рік вартість червоного металу зростала в середньому на 20%.

Початок 2009 року

На початку 2009 року більшість сировинних аналітиків пророкували ринку міді не дуже хороший рік, так як в результаті зменшення попиту має статися перенасичення ринку. Однак протягом 2009 року вартість міді збільшилася на 64% і на початок жовтня становила 6205 доларів за тонну. Основну підтримку ринку надало Державне бюро резервів Китаю, а також посилення інтересу до ринку з боку хедж-фондів. Слід сказати, що не всі аналітики змогли передбачити таку ситуацію на ринку. Так, Державна мідна комісія Чилі Cochilco на початку року робила такий прогноз щодо рівня світової ціни міді в найближчі два роки: у 2009 р. мідь буде коштувати в середньому $3,500 тис. за тонну, а в 2010 р. — $3,300 тис. і в середньостроковій перспективі попит на мідь буде «скромним». Що ж, навіть фахівці можуть помилятися. В деякі місяці поточного року періоди зростання червоного металу чергувалися з істотним зниженням. Падіння ціни пояснюється прогнозами про зменшення китайських закупівель в літній час, негативною економічною статистикою і зміцненням долара. Потім з’явилися більш позитивні сигнали про розвиток економіки США, і мідь знову пішла в зростання.

На цьому тлі компанії-виробники намагалися вибудувати власну стратегію, намагаючись не допустити перевиробництва металу з одного боку, а з іншого — спробувати відіграти падіння минулого року, потрапивши в хвилю зростання.

За інформацією World Bureau of Metal Statistics, надлишок міді в січні-квітні склав 133 тис. тонн проти 161 тис. тонн дефіциту роком раніше. Зайва мідь залишається на ринку, незважаючи на скорочення виробництва: в Чилі за 5 місяців було випущено 2,122 млн. тонн, що на 4,4% нижче торішнього показника; Японія скоротила виробництво міді і мідної продукції в травні на 41,5% порівняно з тим же місяцем минулого року; зменшили випуск металу в Перу і Замбії. Китай на початку року істотно збільшив імпорт до рекордних значень — понад 422 тис. тонн в місяць.

Відчувши зростаючий попит в умовах досить високої ціни деякі компанії, наприклад, австралійська BHP Billiton, стала роздумувати про розширення виробництва на своїх підприємствах.

Однак ринок дещо остудило висловлювання японської Sumitomo Metals Mining, яка стверджує, що велика частина закупленої Китаєм з початку року міді накопичується на складах. Цілком ймовірно, що китайці можуть запустити зворотній процес: припинять закупівлі в резерв і почнуть розпродаж запасів за зрослими цінами. Це може обрушити ринок.

Ціновий стрибок цін на мідь в серпні

Накопичені навесні на складах запаси міді поступово стали розкуповувати до середини року. У липні на LME був зафіксований їх мінімальний обсяг. У серпні запаси міді на LME вже зросли на 8,3% порівняно з липнем, обсяг металу на складах, зарезервований під поставку, скоротився до 4,9% від загального розміру резервів з 21% на початку травня. При цьому за час зростання запасів ціна металу підскочила на 7,6%.

Вартість міді з поставкою через три місяці на LME у серпні опустилася до 5428,75 долара за тонну.

Проте спостерігалося зростання цін на мідь на світовому ринку благотворно позначилася на стані економік низки країн. Зокрема, в Чилі сподіваються, що підвищені ціни на «червоний» метал пожвавлять гірничорудний сектор країни і послідовно покращать становище та інших галузей економіки, сприяючи відновленню платоспроможного попиту.

Ціна міді в жовтні

Деякі аналітики припускали, що у вересні-жовтні вартість міді опуститься з 6100 дол. за тонну до 5000 дол. за тонну. Однак демонстровані ринком ознаки стабілізації дозволяють припустити, що ціни на метал можуть знову зрости в жовтні-листопаді до 6500 дол. за тонну.

Перспективи виробництва міді на 2009-2010 роки

Як зазначає Міжнародна група по вивченню міді (International Copper Study Group (ICSG), на світовому ринку сформувалася ситуація, що характеризується високим ступенем невизначеності. Повністю не відомо вплив кризи, зокрема, на стан ринку міді.

Одним з факторів, що істотно впливають на вартість металу, є надлишок виробництва міді, який в 2008 р. склав близько 250 тис. тонн. Ця тенденція, ймовірно, збережеться і в 2009 — 2010 рр. Як вважають аналітики ICSG, в поточному році перевиробництво складе приблизно 345 — 400 тис. тонн. Згідно з прогнозами ICSG очікується, що світова видобуток міді в 2009 р. збільшиться в порівнянні з 2008 р. на 3,8% (або на 590 тис. тонн) — до 16 млн. тонн. Завантаженість потужностей знизиться приблизно до 81% -найнижчого показника з 1989 р.

За попередніми прогнозами, у 2010 р. світовий видобуток міді підвищиться на 7,5% — до 17,2 млн. тонн.

Випуск рафінованої міді в світі в 2009 р. з прогнозом «ICSG», знизиться відносно рівня 2008 р. на 3,7% (або приблизно на 700 тис. тонн) — до 17,6 млн. тонн внаслідок нестачі сировини і припинень виробництва. В значній мірі скорочення випуску металу буде визначатися зниженням вторинного виробництва, зумовленим браком мідного брухту на світовому ринку. Очікується, що в 2010 р. підвищиться ступінь завантаженості виробничих потужностей, внаслідок чого випуск рафінованої міді в світі зросте порівняно з 2009 р. на 6,7% (або на 1,2 млн. тонн) — до 18,8 млн. тонн.

Прогнозується, що найбільше зростання виробництва буде спостерігатися в Азії, Африці і Південній Америці.

Також очікується, що у 2009-2010 рр. стримувати підвищення випуску рафінованої міді буде брак мідних концентратів.

Прогнози на попит міді

Економічна криза викликала значне скорочення світового споживання рафінованої міді. За прогнозом «ICSG», в 2009 р. споживання міді знизиться щонайменше на 4,3%, в основному за рахунок 14-17%-ного скорочення попиту на трьох великих ринках — в США, ЄС та Японії. Зате очікуваний в КНР приріст споживання металу складе від 3 до 26% (за різними даними). У довгострокових прогнозах аналітики «ICSG» більш оптимістичні і вважають, що світове споживання рафінованої міді підвищиться в 2010 р. на 6,4% в порівнянні з 2009 р. відносно рівня 2008 р. приріст становитиме лише 1,8%. У більш віддаленій перспективі (в 2011 р.) ринок буде більш збалансованим, оскільки пожвавлення економіки призведе до зростання попиту на мідь.

Істотну роль у попиті на мідь відіграє Китай. Активні китайські закупівлі з лютого 2009 року проводилися виключно в рамках поповнення державного резерву (імпорт міді з початку 2009 року перевищив минулорічний на 160%), і в середині літа поточного року ряд китайських експертів заявили про припинення активної інтервенції КНР на відповідних ринках.

Ціни на мідь в 2010 році

У майбутньому році ціна міді, на думку ряду фахівців, досягне 6438 дол. за тонну. Зокрема, аналітики Barclays Capital пояснюють такі прогнози тим, що вже в поточному році на ринку міді спостерігатиметься невелика нестача металу. Звичайно, це думка фахівців тільки однієї групи, тим не менш, запаси міді на LME не так вже й великі: поточні запаси на складах складають не більше тижня світового споживання.

У 2001 році в Росії було вироблено 290-390 тисяч тонн міді. У 2008 році виробництво досягло рівня 900-940 тисяч тонн (за різними джерелами) — близько 5% світового виробництва.

На ринку виробників сформувалося три великих гравці. Найбільшим з них є ГМК «Норільський Нікель» (44% виробництва міді), другим за величиною мідним холдингом Росії є «Уральська гірничо-металургійна компанія» (близько 37%) і третім гравцем є «Російська мідна компанія» створена в 2004 році і в даний час є третім виробником рафінованої міді в Росії (19%). Можливо, що з початком розробки Удоканского родовища (20 млн. тонн) в 2016 році, на ринку з’явиться ще один гравець — «Металоінвест», що планує видобуток понад 470 тис. тонн катодної міді в рік.

Близько 40% видобутого металу йде на експорт, де до 80% припадає на первинний метал (у тому числі 44%-катоди, 32%-катанка) і не більш 10% — на продукцію більш високих переділів ( прокат та інші металовироби). Основні покупці російської міді. Швейцарія — 28%, Нідерланди — 22,7%, Німеччина — 20%, Туреччина — 11,4%.

Попит всередині країни на мідь і мідний прокат поки досить слабкий і ризикнемо припустити, що в найближчі роки без потужного стимулювання він не буде істотно зростати. Якщо в радянський час більше 90% споживання кольорових металів припадало на ВПК, то в наступні роки при скороченні ВПК альтернативної заміни цієї галузі за рівнем споживання не знайшлося.

Тим не менш, споживання міді в Росії за останні роки збільшувалася на 6-8% в рік, але споживчий ринок слабкий і поки дуже сильно залежить від коливань цін на кольорові метали в світі.

Перед мідної галуззю стоїть завдання — розвиток ринку споживання та забезпечення його випуском якісних продуктів, затребуваних ринком.

Так, наприклад, поки в Росії щорічно споживається 3-4 тис. тонн мідних труб для тепло — та водопостачання. Причому, в основному — імпортні. Для порівняння, у Німеччині цей показник становить 70 тис. тонн.

Найбільшим попитом у нашій країні користується мідна катанка, яка необхідна для виробництва кабельної продукції. Вона займає 45-48% ринку міді в Росії.

Родовища міді: все коли-небудь закінчується

Говорячи про перспективи видобутку мідної руди і виробництва міді (як і інших корисних копалин) слід кілька слів сказати про обсяги природних запасів.

Деякі фахівці вважають, що відсутність достатньої кількості нових великих родовищ і зниження резервів на старих родовищах, матимуть вплив на ринок міді. Згідно з деякими дослідженнями, максимальний обсяг світового виробництва міді становить приблизно 20 млн. тонн, і як тільки попит істотно збільшиться, може виникнути дефіцит металу. А нові родовища знаходяться насилу — так у 2008 році, за даними MinEx Consulting, було знайдено лише 2 мільйони тонн резервів. Більшість аналітиків вважають, що ринок міді буде в профіциті наступні два або три роки, що означає, що постачання перевищать попит. Однак баланс може зрушити вже в 2012 році, вдаривши по добувної індустрії.

Однією з великих проблем є те, що 14 найбільших світових рудників, складають 40% від світового виробництва, старіють. Двом з них уже понад 100 років. Саме велике родовище в Чилі було відкрито в 1990 і буде повністю вичерпано до 2030 року.

Розробки нових родовищ почнуться ще не скоро. На черзі родовище в Монголії Oyu Tolgoi (оціночні запаси — 32,1 млн. тонн) і депозит Tampakan на Філіппінах.

Нові розробки надто повільно реалізуються, співвідношення резервів до річного обсягу виробництва поступово знижується. За даними U. S. Geological Survey, з 1980 року обсяг резервів коливався на рівні 50 млн. тонн, і зараз поступово знижується, а видобуток міді за той же період збільшилася в два рази.

Четвер, жовтня 29, 2009 Статті по кольоровим металам Коментарі вимкнені

Короткий опис статті: мідь ціна

Джерело: ціна на мідь | Купуємо брухт кольорових металів в Санкт-Петербурзі.

Також ви можете прочитати